Politikutveckling

Kunskapsgrupper bidrar med kompetens

Demokraterna vill skapa en partiorganisation som bygger på att ta tillvara kunskap och kompetens. Många politiska partier är uppbyggda efter en traditionell föreningsstruktur, med geografiskt indelade stadsdels-, ungdoms-, kvinno- och seniorföreningar.
Demokraterna vill istället vara ett parti för alla göteborgare, där vi tillsammans formar och utvecklar vår politik för ett bättre Göteborg.

Därför har vi bildat Kunskapsgrupper för olika områden:

  • Trygghet och säkerhet
    trygghet@demokraterna.se
  • Skola och förskola
    skola@demokraterna.se
  • Vård och Omsorg
    omsorg@demokraterna.se
  • Sjukvård
    sjukvard@demokraterna.se
  • Arbete och näringsliv
    arbete@demokraterna.se
  • Bostad och stadsutveckling
    bostad@demokraterna.se
  • Trafik och kommunikationer
    trafik@demokraterna.se
  • Miljö och hållbarhet
    miljo@demokraterna.se
  • Idrott och föreningsliv
    idrott@demokraterna.se
  • Kultur
    kultur@demokraterna.se

Kunskapsgruppernas uppgift är att lämna förslag till partiets politiska idéprogram och arbeta med viktiga kommunala och regionala frågor.

Om du vill lämna förslag till någon eller flera av dessa grupper, gör det genom att maila till respektive mailadress ovan.  Grupperna är lyhörda och tar in synpunkter och förslag på förbättringar inom Göteborgs stad eller Västra Götalandsregionen från alla.

Ulf Boström i klipp från filmen “Polisen och integrationen”, filmad av DGS TV.

Kalender

21 mars 2018, Nomineringsmöte

14 maj 2018, Årsmöte

Kallelser skickas ut till medlemmar senaste två veckor innan mötet.